شرکت فناوری‌های نوین توسکانیک ویرا

شرکت توسکانیک یکی از شرکت‌های مستقر در مرکز تحقیقات و فناوری‌های نوین دانشگاه صنعتی ارومیه بوده و از معدود شرکت‌های ایرانی است که در زمینه رباتیک فعالیت می‌کند. فعالیت این شرکت در دو فاز عمده انجام می‌شود که به صورت همزمان و برای دستیابی به هدفی مشخص یعنی گسترش صنعت رباتیک در کشور می‌باشد. فاز اول فعالیت‌های این شرکت مربوط به آموزش رباتیک در رده‌های سنی مختلف بوده و فاز دوم و اصلی فعالیت‌ها طراحی و ساخت ربات‌های صنعتی و آموزشی می‌باشد. پروژه‌های عملی در این شرکت با همکاری اعضای هیات علمی، دانشجویان نخبه و مهندسان ارشد انجام می‌گیرد. فازهای تحقیق و توسعه، طراحی، و پیاده سازی تمام پروژه‌ها توسط اعضای هیات مدیره برنامه ریزی و نظارت می‌شود. مدیرعامل شرکت دکتر بابازاده از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی ارومیه بوده و بقیه عوامل نیز از جمله مهندسان و نخبگان برگزیده دانشگاهی در زمینه رباتیک، الکترونیک، برنامه نویسی و… می‌باشند.

آموزش رباتیک

از مهم ترین اقدامات شرکت توسکانیک تولید محتوای آموزشی در زمینه رباتیک و هوش مصنوعی است که توسط مدرسین مجرب انجام گرفته و به منظور تربیت نیروهای جوان و نخبه برای معرفی به صنعت و آموزش کشور است. بیشتر اعضای این شرکت توسط برنامه آموزشی مدون آن تربیت یافته و در نهایت با تشخیص اعضای هیات مدیره به ادامه فعالیت در شرکت موفق شده اند. از جمله فعالیت‌های آموزشی انجام گرفته توسط شرکت توسکانیک عبارتند از:

طراحی و ساخت

اصلی ترین هدف این شرکت طراحی و ساخت ربات‌های صنعتی و آموزشی است که به صورت کاملا عملی و مرتبط با دانش روز دنیا انجام می‌گیرد. از جمله فعالیت‌های شرکت توسکانیک در زمینه طراحی و ساخت ربات‌ها و سیستم‌های کنترلی عبارتند از: