رباتیک در پزشکی: 10 ربات پزشکی که جهان را تغییر می دهند

رباتیک در پزشکی

پیشرفت‌های فناوری پزشکی دنیایی را ایجاد می‌کند که در آن ربات‌ها ممکن است نقش مهم‌تری در شفای بیماران نسبت به پزشکان داشته باشند. مهندسی رباتیک در زمینه پزشکی حرف های زیادی برای گفتن دارد!

رباتیک در پزشکی

 

ما در مقطع حساسی در زمینه رباتیک هستیم. و در اوج یک تغییر عظیم در نحوه تعامل با جهان و انجام زندگی روزمره خود ایستاده ایم. هر روز اکتشافات جدیدی انجام می شود، که ما را ناگزیر به سوی آینده ای سوق می دهد. که در آن اکثر کارها صرفا توسط ما انسان انجام نمی شود، بلکه توسط روبات ها انجام می شود.

ظهور اتوماسیون و جایگزینی کارگران با ماشین آلات چیزی نیست که لزوما “جدید” باشد. این موضوعی به قدمت مفهوم فناوری است، که در نیم قرن اخیر یا بیشتر از آنجایی که روبات‌ها قادر به انجام کارهای بیشتری شده‌اند، واقعاً ضروری‌تر به نظر می‌رسد.

پزشکی رباتیک

اما در حالی که بسیاری بر تأثیراتی که اتوماسیون بر کارگران کارخانه‌ها و کارگران غیر ماهر می‌گذارد تمرکز می‌کنند، عموماً تصور می‌شد که افرادی با مشاغل با مهارت بالا، مانند پزشکان، از ظهور ماشین‌ها در امان خواهند بود.ولی ممکن است اینطور نباشد.

متخصصان رباتیک نگاه خود را به حوزه پزشکی معطوف کرده اند. بسیاری بر این باورند که یک ربات خودمختار به زودی می‌تواند عضو ثابت کادر پزشکی هر بیمارستانی باشد که انواع وظایفی مانند گرفتن اطلاعات حیاتی بیمار، خواندن یادداشت‌های پرونده یا حتی انجام عمل جراحی را انجام می‌دهد!

و حتی اگر پیشرفت‌هایی مانند آن در آینده دورتر از آنچه کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند باشد، روبات‌های تحت کنترل پزشک در حال حاضر حضور گسترده‌ای در حوزه پزشکی دارند و تقاضا برای آنها در حال افزایش است. .

اما این بدان معناست که رشته پزشکی در آستانه تغییرات گسترده است که می تواند به معنای تشخیص بهتر، جراحی ایمن تر، زمان انتظار کوتاه تر، کاهش نرخ عفونت و افزایش نرخ بقای طولانی مدت برای همه باشد. و این قطعاً چیزی است که باید در مورد آن هیجان زده شود.

 

ربات های مورد استفاده در پزشکی

در اینجا پانزده پیشرفت برتر در رباتیک پزشکی وجود دارد که زندگی شما را تغییر می‌دهد. و شاید یک روز، پزشکتان را از کار بی‌کار کند!

 

1. ربات جراحی داوینچی

ربات جراحی

این دستگاه مرز بین «ربات» و «ابزار پزشکی» را محو می‌کند. زیرا دستگاه همیشه تحت کنترل کامل جراح است، اما پیشرفت‌هایی که این دستگاه ایجاد کرده شگفت‌انگیز است.

با استفاده از سیستم داوینچی، برخی از انواع عمل‌ها را می‌توان تنها با چند برش کوچک و با حداکثر دقت انجام داد که به معنای خونریزی کمتر، بهبودی سریع‌تر و کاهش خطر عفونت است.

و در حالی که داوینچی تقریباً هجده سال است که وجود داشته است، روز به روز بیشتر و پیشرفته تر می شود. اما شرکت های بزرگ فناوری به سرعت در حال توسعه سیستم های مشابه با ویژگی های مستقل تر و طیف وسیع تری از توانایی ها هستند.

 

2. پروتزهای فعال و حسی

رشته پروتز در چند سال گذشته به قدری پیشرفت کرده است که دیگر این سوال مطرح نیست که «آیا می‌توانیم جایگزین مناسبی برای یک اندام بسازیم»، بلکه «آیا می‌توانیم چیزی حتی بهتر از طبیعت بسازیم».

در آزمایشگاه بیومکاترونیک MIT، محققان اندام‌های روباتیک ژیروسکوپی ایجاد کرده‌اند که می‌توانند موقعیت خود را در فضای سه‌بعدی ردیابی کنند و مفاصل خود را تا 750 بار در ثانیه تنظیم کنند.

علاوه بر این، آن‌ها پوست‌های بیونیک و سیستم‌های ایمپلنت عصبی را توسعه داده‌اند که با سیستم عصبی ارتباط برقرار می‌کنند و به کاربر این امکان را می‌دهند که بازخورد لمسی را از پروتز دریافت کند و به‌طور ارادی آن را مانند یک اندام عادی کنترل کند.

این یک جهش بزرگ به جلو در اتحاد انسان و ماشین است و به زودی می تواند تسکین بزرگی برای میلیون ها نفر از افراد قطع عضو در جهان باشد.

اعضای مصنوعی رباتیک

 

3. آندوسکوپی کپسولی

آندوسکوپی روشی است که در آن یک دوربین کوچک روی یک سیم بلند از طریق یک “دریچه طبیعی” به بدن وارد می شود تا آسیب، اشیاء خارجی یا آثاری از یک بیماری را جستجو کند. این یک روش ناخوشایند و ظریف است که ممکن است در گذشته باشد.

پیشرفت‌های جدید در این روش توسط شرکت‌هایی مانند Medineering از ربات‌های باریک و انعطاف‌پذیر استفاده می‌کنند که می‌توانند مانند یک ماشین RC دقیقاً به نقطه‌ای که پزشک نیاز دارد هدایت شوند.

سپس می توانند بدون لرزش دست انسان در آنجا نگه داشته شوند و طیف وسیعی از ابزارها را برای هر چیزی از نمونه برداری گرفته تا سوزاندن زخم به کار گیرند.

حتی تاثیرگذارتر به اصطلاح “آندوسکوپی کپسولی” است که در آن روش به عمل ساده بلعیدن یک ربات به اندازه قرص که در طول دستگاه گوارش شما حرکت می کند، جمع آوری داده ها و گرفتن عکس هایی که می تواند مستقیماً برای تشخیص به پردازنده ارسال شود خلاصه می شود.

آندوسکوپی کپسولی

 

4. ارتز (اسکلت رباتیک AKA)

اسکلت رباتیک

شاید همه ما به این فکر کرده ایم که روزی آدم آهنی باشیم، اما اسکلت های بیرونی روباتیک کاربردهای پزشکی بیشتری نسبت به اسکلت های ابرقهرمانی دارند. برای شروع، از آنها برای کمک به راه رفتن دوباره افراد فلج استفاده می شود که چیزی جز معجزه نیست.

آنها همچنین می توانند برای اصلاح ناهنجاری ها یا مثلاً برای توانبخشی پس از آسیب مغزی یا نخاعی با ارائه عضلات ضعیف با کمک لازم برای انجام حرکات و شروع درمان آسیب مفید باشند.

اکثر این اسکلت‌های بیرونی رباتیک از طریق ترکیبی از ورودی کاربر و حرکات از پیش تعیین‌شده کار می‌کنند. اما با پیشرفت‌هایی که در رابط‌های عصبی ایجاد شده است، زمان زیادی طول نمیکشد که یک اسکلت بیرونی مستقیماً کنترل‌شده توسط ذهن به طور گسترده در دسترس باشد.

 

5. میکرو ربات درمانی هدفمند

میکرو ربات ها
Source: Review of Biomedical Engineering

اگرچه نسبتا جدید است، اما این یک نوع بسیار امیدوارکننده از ربات های پزشکی است. اساساً، آنها از ذرات مکانیکی نزدیک به میکروسکوپی برای تحویل موضعی دارو یا سایر درمان‌ها به یک محل هدف خاص در بدن استفاده می‌کنند.

این می تواند برای رساندن پرتو مستقیم به تومور یا کاهش عوارض جانبی دارو با محدود کردن آن به اندامی مورد نیاز استفاده شود.

آنچه در اینجا واقعاً جالب است این است که چگونه ذرات به هدف می رسند. روش‌های مختلفی وجود دارد، اما تحقیقات جدید شامل میکروربات‌هایی با دم‌های مارپیچ کوچک است که می‌توانند توسط میدان‌های مغناطیسی هدایت شوند تا خود را از طریق رگ‌های خونی به سمت جلو بچرخانند و به نقطه خاصی در بدن برسند.

 

6. ربات های ضد عفونی کننده

ربات ضدعفونی کننده
Source: Xenex

حقیقت تاسف بار این است که بیمارستان ها مکان های بسیار کثیفی هستند. شما ممکن است برای درمان به آنجا بروید، و با یک بیماری کاملاً جدید آن جا را ترک کنید.

و از آنجایی که بیمارستان ها به طور معمول مقادیر زیادی از آنتی بیوتیک ها را تجویز می کنند، آنها می توانند به محلی برای رشد برخی از سخت ترین باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک در اطراف تبدیل شوند.

به همین دلیل تمیز بودن اتاق‌های بیمارستان بسیار مهم است، اما چرا وقتی یک ربات دارید، این تمیز کردن را به انسان‌های مستعد خطا واگذار کنید؟

ربات‌های ضدعفونی‌کننده مدرن به‌طور مستقل به اتاق‌های بیمارانی که مرخص می‌شوند حرکت می‌کنند، سپس اتاق خالی را با پرتوهای فرابنفش پرقدرت برای چند دقیقه بمباران می‌کنند تا اینکه هیچ میکروارگانیسمی زنده نماند.

 

7. ربات های آموزشی بالینی

ربات های آموزشی
Source: Pixabay

بازی کلاسیک کالت Operation را تصور کنید، اما در اندازه واقعی، که به جای باخت، در رشته پزشکی شکست می خورید. این اساساً همان چیزی است که ربات های آموزش بالینی هستند.

اکنون، اعتراف می‌کنم، ممکن است این یکی به اندازه برخی دیگر از موارد موجود در لیست هیجان‌انگیز به نظر نرسد، اما این را در نظر بگیرید: تا کنون، جراحان عمدتاً فقط در حین کار روی جسد آموزش دیده اند. بله… ناگهان ربات های آموزشی بسیار مهم تر به نظر می رسد.

 

8. ربات های همراه

رباتیک در پزشکی

ربات همراه
Source: BuddyTheRobot

همه مشکلات پزشکی که روبات ها می توانند برطرف کنند نباید تهدید کننده زندگی باشند. واقعیت این است که میلیون‌ها سالمند، ناتوان یا معلول ذهنی در جهان وجود دارند که از تنهایی مزمن رنج می‌برند و هیچ تحریکی ندارند.

این بیماران همچنین افرادی هستند که نیاز به معاینه منظم دارند، که در مناطقی که کمبود مراقب حرفه ای وجود دارد می تواند مشکل ساز باشد. روبات های همراه هر دوی این مشکلات را به یکباره حل می کنند و واقعاً زندگی را برای بسیاری از مردم بهتر می کنند.

آنها را مانند یک کراس اوور Tamagotchi-Alexa در نظر بگیرید که می تواند در صورت سقوط با آمبولانس نیز تماس بگیرد.

 

9. پرستارهای رباتیک

رباتیک در پزشکی

پرستار رباتیک
Source: RIBA/Plastic Pals

پرستاران معجزه گر و خون واقعی هر محیط پزشکی هستند. اما آنها همچنین به طور ناامیدکننده ای بیش از حد کار می کنند و به طور مزمن در زمان کم هستند، البته در بسیاری از جاها کمبود دارند. اینجاست که پرستاران رباتیک وارد می‌شوند. در بیشتر موارد، اینها سیستم‌هایی هستند که می‌توانند مدارک دیجیتالی را پر کنند، علائم حیاتی را اندازه‌گیری کنند و وضعیت بیمار را نظارت کنند.

برخی از پرستاران رباتیک جدید، کارهای ساده دیگری را که پرستاران به آنها گیر می‌کنند، مانند جابه‌جایی گاری‌ها و گارنی‌ها از اتاقی به اتاق دیگر، یا حتی خون کشیدن، هدف گرفته‌اند. در پایان، اگر این امر باعث صرفه جویی در وقت پرستاران می شود و به همه اجازه می دهد تا بهتر از بیماران مراقبت کنند، ما همه طرفدار آن هستیم.

 

10. داروخانه رباتیک

داروخانه رباتیک
Source: UCSF

این دستگاه را مانند رباتیک برای فروش کالا در نظر بگیرید. به این گونه که نیازی به فروشنده انسانی ندارید که داروهای تجویز شده را جمع آوری کرده و به شما تحویل دهد.

 

گردآوری و ترجمه: مهندس سبحان جوان

منبع: www.thinkcrucial.com

 

با وبلاگ آکادمی رباتیک توسکانیک از مطالب مهم رباتیک در جهان آگاه باشید!

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

مقالات مرتبط