مدار لامپ های موازی – آزمایشگاه الکترونیک – آزمایش سیزدهم

مدار لامپ های موازی

در این قسمت از ویدیوهای آزمایشگاه الکترونیک نوجوانان قصد داریم مدار لامپ های موازی را بسته و عملکرد آن را بررسی کنیم. برای آموزش نحوه بستن این مدار و دیدن نتیجه آن با توسکانیک همراه باشید!

 

لوازم آزمایش:

  • لامپ (2 عدد)
  • باتری (4 عدد)
  • جا باتری (1 عدد)
  • سیم سوسماری (5 عدد)
  • کلید (1 عدد)

برای خرید بسته آزمایشگاه الکترونیک کلیک کنید

موازی بستن لامپ ها

برای انجام این آزمایش ابتدا باید باتری ها را داخل جاباتری تعبیه کنیم. برای تست سالم بودن باتری ها سیم های سر باتری را به لامپ ها اتصال میدهیم و اگر لامپ روشن شد یعنی باتری ها سالم هستند؛ در غیر این صورت باتری ها را تعویض کنید و دوباره این آزمایش را انجام دهید.

حال که سالم بودن باتری ها را بررسی کردیم، وقت آن است که سالم بودن لامپ ها را بررسی کنیم. برای تست کردن لامپ ها کافیست همین کار را با هردو لامپ تکرار کنیم و اگر روشن نشدند، آن هارا تعویض کنیم و دوباره آزمایش را تکرار کنیم.

زمانی که از سالم بودن باتری ها و لامپ ها مطمین شدیم، آزمایش را شروع میکنیم.

برای انجام آزمایش موازی بستن لامپ ها چند مرحله ی ساده داریم. ابتدا باید توجه اشته باشید که موازی بستن به این مفهوم است که باید دو سر لامپ ها به صورت مستقیم به هم اتصال داشته باشند.

بنابر این ابتدا دو سر لامپ ها را با استفاده از دو سیم سوسماری به هم اتصال میدهیم تا از موازی بسته شدن دو لامپ اطمینان حاصل کنیم.

حال با سیم سوسماری یکی از سرهای جا باتری را به لامپ ها متصل میکنیم.

در قدم بعدی سر دوم لامپ هارا به کلید متصل میکنیم.

در قدم اخر انتهای دیگر کلید را به سر دیگر جاباتری اتصال میدهیم.

با بستن کلید میبینیم که هر دو لامپ روشن شد.

 

حال یک مدار موازی داریم!

هدف آزمایش لامپ های موازی این است که نشان دهد زمانی که لامپی را از مدار خارج میکنیم، لامپ دوم مانند آزمایش لامپ های سری، خاموش نمیشود.

حال یکی از لامپ ها را از مدار خارج کنید. مشاهده میکنید نه تنها لامپ دوم خاموش نشد بلکه نور آن نیز بیشتر شد. دلیل این اتفاق این است که در حالتی که لامپ هارا به صورت موازی میبندیم، جریان الکتریکی ورودی بین دو لامپ تقسیم میشود. یعنی زمانی که دو لامپ داریم جریان ورودی به هر لامپ برابر با نصف جریان اصلی است. زمانی که یکی  از لامپ ها را از مدار خارج میکنیم تمام جریان ورودی به لامپ باقی مانده میرسد و در نتیجه نور بیشتری از خود ساطع میکند.

 

ویدیوی آزمایش مدار لامپ های سری:

 

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + دو =

مقالات مرتبط