ساخت مدار با گرافیت نوک مداد – آزمایشگاه الکترونیک – آزمایش چهاردهم

مدار با گرافیت نوک مداد

نوک مداد که از جنس گرافیت است به اندازه قابل توجهی رسانایی الکتریکی دارد. در این قسمت از ویدیوهای آموزشی “آزمایشگاه الکترونیک هانا” قصد داریم این موضوع را با استفاده از مدار ساده ای بررسی کنیم.

 

لوازم ازمایش:

 • مداد
 • کاغذ
 • سیم های سوسماری
 • باتری
 • جاباتری
 • ال ای دی

برای خرید بسته آزمایشگاه الکترونیک کلیک کنید

آزمایش مدار با گرافیت نوک مداد

این آزمایش همان آزمایش روشن کردن ال ای دی می باشد. تنها تفاوت آن این است که در این جا می خواهیم بخشی از مدار مورد نظر را به جای سیم با گرافیت بسازیم! به همین منظور از مدادی با نوک نرم استفاده خواهیم کرد. نکته حائز اهمیت این است که گرافیت به اندازه ی سیم معمولی رسانای الکتریکی نیست، پس مسیر طراحی شده با گرافیت باید کوتاه بوده و به اندازه کافی کلفت باشد.

 

مراحل آزمایش

 1. ابتدا باید از سالم بودن باتری ها مطمئن شویم. این کار را میتوانید با استفاده از لامپ های کاردستی انجام دهید. مانند آزمایش های قبلی باتری ها را در جاباتری تعبیه کرده و سیم های آن را به لامپ اتصال دهید، اگر لامپ روشن شد یعنی باتری های سالم هستند. در غیر این صورت باتری ها را تعویض کنید.
 2. در مرحله دوم باید ال ای دی را تست کرده و از سالم بودن آن نیز اطمینان حاصل کنید. یکی از باتری هایی را که در مرحله قبل تست کردید را با استفاده از سیم های سوسماری به پایه های ال ای دی متصل کنید. دقت کنید که پایه های ال ای دی به قطب مثبت و منفی حساس است. قطب مثبت باتری را به پایه بلند و قطب منفی را به پایه کوتاه ال ای دی متصل کنید. اگر ال ای دی روشن شد یعنی سالم است. در غیر این صورت آن را تعویض کنید.
 3. در مرحله سوم تکه کاغذی برداشته و با استفاده از مداد دو مسیر موازی روی آن ایجاد کنید. دقت کنید که این مسیرها باید کوتاه و کلفت باشند تا رسانایی مورد نظر را داشته باشند.
 4. پایه های ال ای دی را با استفاده از سیم های سوسماری به مسیرهای ایجاد شده روی کاغذ متصل کنید.
 5. در نهایت باید با در نظر گرفتن قطب مثبت و منفی باتری ها سیم های جاباتری را به مسیرهای رو کاغذ متصل کنید. خواهید دید که ال ای دی روشن می شود. اما نور آن کمتر از حالت معمول خواهد بود، چون رسانایی گرافیت کمتر از سیم است!

 

ویدیوی آزمایش مدار لامپ های سری:

 

ویدیوی آزمایش های الکترونیکی هانا در کانال آپارات

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

مقالات مرتبط